خیره شدن یکی از عادات همیشگیم بود، مخصوصا وقتی که در مقابل یکی دیگه از زیبایی های خدا قرار می گرفتم؛ عظمت، بزرگی و همینطور با عظمت بودن کوه ها و رشته کوه ها، عجیب فکر منو به خودش درگیر می کرد، مخصوصا اگر تفکر بزرگی پشت همه این عظمت نهفته باشه. با دو لیوان شیرموز بستنی سر و کلش پیدا شد، با یه لبخند، تند تند اومد سمتمو یکی از لیوانا رو داد دستم؛ گفت: زود بخور تا بستنیش آب نشده! الحق که هوای خیلی گرمی هم بود، به زور یه سایبون پیدا کرده بودیم و چپیده بودیم زیرش و تند تند لیوانای شیرموزمون رو سر می کشیدیم؛ یکم که جیگرم حال اومد رو کردم بهشو گفتم: به این کوه ها نگاه کن؛ خیلی از ماها انعکاس کوه ها رو تجربه کردیم اما کمتر کسی به این موضوع توجه کرد که همه ما انسان ها در باطن به همین صورت عکس العمل نشون میدیم. این عکس العمل ها در واقع هیچ ربطی به حالات احساسی ما نداره، بلکه هر انسان بسته به نوع رفتار، بر پایه رفتار، رفتاری مشابه و یا عکسی رو به معرض نمایش میزاره؛ به نوعی شبیه به یک چالش ذهنیه که توی ذهن اتفاق میفته.


اولین نوع رفتاری که خیلی بین مردم شایعه است، کنش ساده و در مقابل واکنش ساده است؛ چقدر امروز روز قشنگیه؛ چقدر امروز احساس بهتری دارم؛ چقدر این لباس بهت میاد؛ قراره شب بریم خونه مامان اینا؛ من میرم سر کوچه یه سری چیزا بخرم و بیام؛ میشه ساعت شش صبح بیدارم کنی؟؛ بریم بیرون یه چرخی با هم بزنیم؟؛ دیشب اخبار رو دیدی؟؛ چقدر دیشب با اون فیلمه خندیدیم. 


نوع دوم رفتاری بیشتر مربوط به انسان های خجالتیه، مخصوصا اون هایی که به شدت توی بیان یک موضوع به خودشون سخت می گیرن و به کلی رودربایستی دارن؛ کنش سخت در مقابل واکنش ساده؛ می تونم امروز این جزوه رو ازتون قرض بگیرم؟، می تونم با موبایلتون یک تماس شخصی داشته باشم؟؛ اجازه هست شمارتون رو داشته باشم؟؛ می تونم بپرسم الان ساعت چنده؟؛ استاد، می تونید این مطلب رو دوباره توضیح بدید؟؛ مامان، من به یه نفر علاقمند شدم؛ می تونم اون رنگ لباستون رو هم ببینم؛ می تونم بپرسم قیمت این کفش چقدره؟ می تونم پول این کالا رو فردا براتون بیارم؟


سومین نوع رفتاری مربوط به مباحث حساس زندگیه، چیزهایی که نه گفتنش، نه شنیدنش، از دیدگاه خیلی از افراد زیاد جالب نیست و هر کسی از قبول این مسئولیت سخت، شونه خالی می کنه؛ کنش سخت در مقابل واکنش سخت؛ دیشب بابارو از دست دادیم؛ ما نمی تونیم با هم ازدواج کنیم؛ متاسفانه دادگاه فلانی رو محکوم کرد؛ فلان کشور با ویزای ما موافقت نکرد؛ من از شرکت اخراج شدم؛ ما ورشکست شدیم؛ شما زیاد نمی تونید زنده بمونید؛ این آخرین دیدار ماست.


نوع آخر رفتاری رو من، فاجعه نامگذاری می کنم؛ کلماتی ساده ولی در عین حال مخرب، مباحثی که به زبان خیلی ساده قوانین درست رفتاری رو نقض می کنن؛ کنش ساده در مقابل واکنش سخت؛ تو خیلی بی استعدادی؛ ازت متنفرم؛ می دونستی خیلی خود شیرینی؟؛ تو هیچی نیستی؛ اشتباه کردم باهات ازدواج کردم؛ خیلی بی عرضه ای؛ فقط بلدی حرف بزنی؛ تو مایه ی آبروریزی هستی؛ شرمم میاد بگم تو پسرم هستی؛ هیچ وقت فکر نکردم که یه دختر دارم...


همیشه یادت باشه که کلمات بزرگترین تاثیر رو توی زندگی هر شخصی ایفا می کنه، برای اینکه بتونی این کلمات رو انتقال بدی، در درجه اول باید ظرفیت طرف مقابلت رو در مقابل کلماتی که می خوای ادا کنی بسنجی؛ یادت باشه، همیشه مخرب ترین چیزها، پشت ساده ترین کلمات نهفته است؛ یاد بگیر که هیچ وقت حتی ساده ترین کلمات رو هم به ساده ترین شکل ممکن به زبان نیاری، چون گاهی وقتا روی همین کلمات ساده هم نمیشه سرپوش گذاشت!


آخ آخ؛ این شیرموزم رفت واسه خودش! بپر جنگی برو دو تا دیگه بخر و زود بیا که رسما بخار شدیم!