مدتی بود عجیب گوشه گیر شده بود؛ بیشتر وقتشو توی خونه سپری می کرد و از در خونه بیرون نمی رفت. بهش گفتم برنامت واسه آینده چیه؟ می خوای چیکار کنی؟ گفت می خوام ادامه تحصیل بدم؛ ادامه تحصیل؟! ادامه تحصیل واسه چیته؟ برگشت گفت می خوام ادامه تحصیل بدم و مقاطع بالاتر رو تجربه کنم و در نهایت روی تفکراتم کار کنم؛ بهش گفتم: خب؟ گیرم همه اینهایی که گفتی رو پشت سر گذاشتی و به اون چیزی که می خواستی رسیدی، آخرش چی؟ گفت هیچی دیگه، کلا خوبه! گفتم این همه می خوای درس بخونی و بالا بری که در نهایت بگی خوبه؟ فازت چیه؟ گفت خوبه دیگه، هیچی! بهش گفتم می دونی واسه چی این سوالا رو ازت می پرسم؟ یه شونه بالا انداخت و گفت نه! پس گوش کن:


زمانی که تیم ما توی انجمن های ایرانی و خارجی به عنوان یک گروه صاحب سبک بین کاربرا زبانزد شد افراد خیلی زیادی پیش ما میومدن و از ما خواهش می کردن که اینجور مباحث رو بهشون یاد بدیم؛ از اونجایی هم که دانسته های ما چیزایی نبود که توی رفرنس های ایرانی پیدا بشه، همین موضوع کار ما رو خیلی سخت تر می کرد و مجبور بودیم تمام مباحث فرضیاتی رو هم خودمون برای درک بیشتر کاربرا ایجاد کنیم. از اونجایی که وقت برای ما خیلی ارزش داشت از این رو دست روی افرادی می ذاشتیم که پایبندی خیلی بیشتری روی اهداف و تصمیماتشون داشتن. ما برای اینکه بتونیم اینجور افراد رو کشف کنیم معمولا قبل از شروع آموزش یه چت کوتاهی باهاشون می کردیم و ازشون یه سوالات ثابت خاص می پرسیدیم! 


اولین سوالی که همیشه مطرح می شد این بود که: "هدفت از یادگیری این علم چیه؟"، یه سری افراد درگیر احساساتشون بودن و دلشون می خواست یه شبه راه صد ساله رو برن؛ یه سریا هم برای سوء استفاده از دیگران و گروه دیگه برای پز دادن پیش دوست و رفیق می خواستن اینجور مباحث رو یاد بگیرن؛ اما گروهی که اونها رو از دیگر گروه ها متمایز می کرد کسایی بودن که هدف بزرگ تری توی سر داشتن و دلشون می خواست به پیشرفت کشورشون کمک کنن. اینجور افراد خیلی روی تصمیماتشون راسخ تر بودن و می شد از نوع تفکر و کلماتشون فهمید که چقدر برای رسیدن به این مقطع تلاش کردن؛ بهش گفتم می دونی چی واسه ما توی این سوالات اهمیت داشت؟ سکوت کرد و چیزی نگفت؛ بهش گفتم چیزی که واسه ما اهمیت داشت هدف بود! مهم نیست توی زندگی چه تصمیمی می گیری؛ خوب یا بد؛ مهم اینه که چه هدفی رو برای رسیدن به مقصدت دنبال می کنی. هدف از تصمیم مهم تره و کسی که هدف بزرگی رو توی سرش پرورش میده شانس خیلی بیشتری برای رسیدن به موفقیت داره. اگر نخوای روی هدفت کار کنی حتی اگر به مقصدم برسی باز هم توی دنیای خودت سردرگمی! پس قبل از اینکه بخوای کاری انجام بدی، اول روی هدفت کار کن؛ هدف بزرگترین داشته ی بشریته.